Razvoj i struktura računarskih mreža
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Visoka Poslovna Tehnička Škola Doboj

Sadržaj
1.Uvod ------------------------------------------------------------3
2.Klijent server arhitektura-------------------------------------4
3.Peer peer mreža------------------------------------------------5
4.Podjela računarskih mreža------------------------------------7
4.1.Local area network LAN-----------------------------------7
4.2. Metrpolitan area network MAN--------------------------8
4.3. Wide area network WAN----------------------------------8
4.4. Personal area network PAN-------------------------------9
5.Vrste računarskih mreža-------------------------------------10
5.1. Ethernet-----------------------------------------------------10
5.2. FDDI--------------------------------------------------------10
5.3. Token Ring-------------------------------------------------11
5.4. Frame relay-------------------------------------------------11
5.5. Wi-Fi--------------------------------------------------------11
6. Zaključak-----------------------------------------------------12
7. Literatura-----------------------------------------------------13
1. UVOD
2. KLIJENT-SERVER -ARHITEKTURA
Sl.1. Klijent server arhitektura
3. PEER-2-PEER MREŽA
Peer-to-peer(u daljnjem tekstu P2P) sistem nije započeo svoje postojanje u sadašnjem obliku, već  je nastao od različitih „roditelja“ . Najvažnije je spomenuti da je P2P sustav rezultat decentraliziranog smjera razvoja u inženjerskom softveru, koji se siječe s raspoloživom tehnologijom.
Izraz ” peer-to-peer” se može definisati kao mreža istovrsnih  čvorova (peerova) na aplikacijskom sloju, u kojoj svaki peer istovremeno ima funkciju klijenta i poslužitelja, mreža u kojoj korisnici doprinose svojim vlastitim dokumentima ili ostalim resursima. Osim tehničke potpore sistema, važna su i socijalna pitanja. Trenutno  velik  interes za
P2P sustav, nedvojbeno je rezultat popularnosti proizvoda poput Napster-a, Scour-a, Gnutella-e i sl., koji omogućuju krajnjim korisnicima razmjenu multimedijskog sadržaja.
Ti proizvodi osiguravaju „killer apps“ ( u žargonu programera, izraz se odnosi na bilo koji program koji je toliko potreban, da osigurava jezgrenu vrijednost neke tehnologije ) koje u ruke krajnjih korisnika stavljaju podskup P2P tehnologije, što ukazuje na snagu (važnost) P2P paradigme. Definišući pojam P2P mreže kao mreže istovrsnih „čvorova“, onda možemo reći da istorija P2P sustava datira u doba početka Interneta, doba ARPANETa (Advanced Research ProjectsAgency Network). Ideja iza ARPANET-a je bila dijeljenje računarskih resursa unutar univerziteta SAD-a.  ARPANET je spajao svoje članove na principu jednakih sudionika i ideja.
Klijent-poslužitelj još nije postojala. Naravno, u to doba Internet je bio slobodnije mjesto I pojam firewalla je bio nepoznanica. Sljedeći korak bliže P2P mrežama kakve danas poznajemo je USENET. USENET možemo na neki način zvati „djedom“ decentraliziranih sistema kao što su to Gnutella ili Freenet .
USENET je sistem koji radi na principu da kopira datoteke između računara, a da pri tome nema neke centralne kontrole. U početku je radio na protokolu Unix-to-Unix   Copy protocol (UUCP) koji je radio tako da bi se jedan Unix računar automatski spojilo se na drugi, razmijenio datoteke i odspojio. Danas USENET koristi TCP/IP bazirani protokol NNTP Network News Transport Protocol koji omogućuje da dva uređaja na USENET mreži efikasno otkriju nove grupe i razmjenjuju nove poruke unutar tih grupa.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!